Rybářství na Třeboňsku

Ke koloritu Třeboňska, které je oblastí chovu Třeboňského kapra, neodlučně patří podzimní výlovy.
Rybáři plní své sítě kapry a dalšími druhy ryb, které postupně putují do kádí a pak na nákladních automobilech až do sádek.
Výlovy velkých rybníků jsou atraktivní podívanou, při které je možné sledovat práci profesionálních rybářů.

 

V blízkosti našeho ubytování Třeboňsko U Radnice najdete takové známé rybníky jako jsou: Rožmberk, Velký a Malý Tisý, Nadějskou rybniční soustavu a Dvořiště.

Víte, že můžete rybařit přímo v Lomnici, nedaleko našeho penzionu? Více iformací >>

 

 

Podzimní výlovy rybníků

Převážná část rybníků, které jsou určené k chovu tržní ryby Třeboňského kapra, je lovena na podzim.

Kapři z podzimních výlovů jsou určené především pro vánoční prodej. Výlovy velkých jihočeských rybníků jako jsou rybníky Rožmberk či Svět patří k tradičním akcím, které lákají na Třeboňsko stovky návštěvníků.
Můžete zde nejen sledovat vlastní výlov, ale také ochutnat kapří speciality v některém ze stánků s občerstvením, případně si zakoupit živého kapra.

 

Termíny výlovů jsou zveřejňovány vždy v polovině měsíce září.

 

výlovy rybníků na Třeboňsku

 

Jarní výlovy rybníků

Na jaře se přelovují především násady ryb, které putují do hlavních rybníků, kde následně dorůstají velikosti tržní ryby.
Dále pak probíhají i výlovy tržních kaprů, které jsou určené především pro velikonoční trhy. Tradice velikonočního kapra, která u nás opět získává svojí oblibu, sahá až do středověku, kdy byli kapři jako zdroj postního jídla chováni v klášterních rybnících.

 

 

Jak probíhá výlov rybníka?výlovy rybníků Třeboňsko

Strojení rybníka

Vlastnímu výlovu předchází tzv. strojení rybníka, které zahrnuje přípravné práce k výlovu. Jedná se především o vypouštění vody z rybníka, které musí být pozvolné, aby se ryby soustředily pouze do loviště. Rychlost odtoku vody se musí velmi pozorně kontrolovat. Na začátku klesá hladina pomalu, později, při snížené hladině se pokles zrychluje. Pro výlov musí být zabezpečená optimální hladina, která umožňuje snadný výlov a zároveň není ohrožován zdravotní stav ryb. U velkých chovných rybníků může trvat strojení i něko lik týdnů.

Sítě používané při výlovech rybníků

Při výlovech se používá celá řada sítí, které si liší velikostí a způsobem použití. Rybáři používají pro označování drobných sítí a vlastních velkých sítí také termíny drobná sakovina a velká sakovina. Z drobných sítí se při výlovech používá keser, což je síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku, která slouží k přenášení a nakládání ryb. Při výlovech větších rybníků se používá mechanický keser, který je schopný jednorázově vybrat a přemístit až 100 kg ryb. Z velkých sítí se při výlovech používají ploty, podložní sítě či zátahová síť nevod.

Průběh výlovu rybníka

Při výlovech velkých rybníků se před výlovem provádí sháňka. Ryby, které jsou soustředěné v lovišti, se pak zaplotí pomocí plotů. Pokud se pro výlov používají podložní sítě, tak se pokládají na dno loviště den před výlovem. Rohy podložních sítí se označují tyčemi. Druhý den v časných ranních hodinách rybáři provedou buď zvednutí podložní sítě anebo zátah nevodem. Posléze se provádí zjádření sítě.

Z vylovených ryb se nejdříve dlouhými saky sbírají choulostivé doplňkové ryby, jako jsou štiky, candáti či býložravé ryby a přednostně se dávají do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti. Teprve pak nastává výlov kaprů, kteří jsou odolnější vůči krátkodobému nedostatku kyslíku. Vlastní vylovení se provádí mechanickým keserem. Ryby jsou pak tříděné podle velikosti a přemísťovány do kádí, případně rovnou do nákladních automobilů určených k převozu ryb na sádky.

 

 

Exkurze na výlovech

Rybářství Třeboň a.s. nabízí exkurze na výlovy rybníků, které jsou určené pro skupiny v počtu 10 až 35 osob. Exkurze zahrnuje odborný výklad a ukázky ryb v celkové délce cca 45 min.
Exkurzi je možné objednat v době konání výlovů (seznam výlovů je na podzim vždy vystaven na webu Rybářství Třeboň a.s.). Ceny od 1000,– Kč + DPH.

 

Exkurze na sádkách

Kromě exkurzí na výlovech je možné zajistit také exkurze na sádkách Rybářství Třeboň a.s.
V případě vlastní dopravy je tato exkurze rozšířena o doplňkový výklad na hrázi rybníka Rožmberk.

 

Jak objednat exkurzi

Exkurzi na výlov rybníka nebo na sádkách je možné objednat písemně, telefonicky případně po domluvě osobně na sekretariátu Rybářství Třeboň a.s.

Článek Exkurze na výlovech vytvořen na základě podkladů Rybářství Třeboň a.s. a dalších použitých zdrojů.

 

Rezervujte si ubytování v Penzionu U Radnice >>

Ubytování Třeboňsko

 

Rezervace ubytování Třeboňsko penzion U Radnice

 

Objednávky a informace o volných termínech:

 

 

728 064 166 - Silvie Pešoutová

 

 

 

 

Náměstí 5. května č.p. 7
Lomnice nad Lužnicí
GPS: 49.0823283N, 14.7186772E

 

Najdete nás přímo na malebném náměstíčku v Lomnici nad Lužnicí.

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion u Radnice v Lomnici nad Lužnicí hodnocení