Slepičí vršek - Lomnice nad Lužnicí

Přírodní památka "Slepičí vršek" chrání na ploše cca 1.8 ha význačný geomorgologický útvar, písečný přesyp s charakteristickou psamofilní (pískomilnou a teplomilnou) florou a faunou. ubytování Třeboňsko - Slepičí vršek

Přesyp vznikl koncem doby ledové či počátkem doby poledové navátím jemného písku západními větry z náplavů nedaleké řeky Lužnice.

Díky specifickým podmínkám přesypu zde žijí velice zajímavé a unikátní společenstva psamofilních rostlin a živočichů. Z rostlin jsou to především nahoprutka písečná, pavinec horský a chmerek vytrvalý. Z živočichů jsou to především zástupci různých skupin hmyzu, mezi typické druhy písku na příklad patří zástupci čeledi blanokřídlých, především drobné samotářsky žijící hrabalky a kutilky.

Typickým druhem je i vzácná saranče modrokřídlá. Bylo zde například zjištěno celkem 114 druhů motýlů, vedle druhů typických po okolní biotopy, které sem zaletují, zde byly nalezeny i dva cenné psamofilní druhy.

Vzhledem k malé rozloze přesypu nelze hovořit o charakteristické fauně obratlovců, ale oproti okolní krajině zde například můžete spatřit hojnou ještěrku obecnou.

S přesypem se můžete seznámit z cesty procházející jeho středem (podél obnažených písků). Vstup mimo tuto cestu je povolen pouze se souhlasem orgánů ochrany přírody.

 

Penzion U Radnice na Třeboňsku se nachází 4 km od Slepičího vršku

Zvětšit mapu

Ubytování Třeboňsko

 

Rezervace ubytování Třeboňsko penzion U Radnice

 

Objednávky a informace o volných termínech:

 

 

728 064 166 - Silvie Pešoutová

 

 

 

 

Náměstí 5. května č.p. 7
Lomnice nad Lužnicí
GPS: 49.0823283N, 14.7186772E

 

Najdete nás přímo na malebném náměstíčku v Lomnici nad Lužnicí.

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout

Penzion u Radnice v Lomnici nad Lužnicí hodnocení