Slepičí vršek - Lomnice nad Lužnicí

Přírodní památka "Slepičí vršek" chrání na ploše cca 1.8 ha význačný geomorgologický útvar, písečný přesyp s charakteristickou psamofilní (pískomilnou a teplomilnou) florou a faunou. ubytování Třeboňsko - Slepičí vršek

Přesyp vznikl koncem doby ledové či počátkem doby poledové navátím jemného písku západními větry z náplavů nedaleké řeky Lužnice.

Díky specifickým podmínkám přesypu zde žijí velice zajímavé a unikátní společenstva psamofilních rostlin a živočichů. Z rostlin jsou to především nahoprutka písečná, pavinec horský a chmerek vytrvalý. Z živočichů jsou to především zástupci různých skupin hmyzu, mezi typické druhy písku na příklad patří zástupci čeledi blanokřídlých, především drobné samotářsky žijící hrabalky a kutilky.

Typickým druhem je i vzácná saranče modrokřídlá. Bylo zde například zjištěno celkem 114 druhů motýlů, vedle druhů typických po okolní biotopy, které sem zaletují, zde byly nalezeny i dva cenné psamofilní druhy.

Vzhledem k malé rozloze přesypu nelze hovořit o charakteristické fauně obratlovců, ale oproti okolní krajině zde například můžete spatřit hojnou ještěrku obecnou.

S přesypem se můžete seznámit z cesty procházející jeho středem (podél obnažených písků). Vstup mimo tuto cestu je povolen pouze se souhlasem orgánů ochrany přírody.

zdroj: www.lomnice-nl.cz/c-49-slepici-vrsek.html

Penzion U Radnice na Třeboňsku se nachází 4 km od Slepičího vršku


Zvětšit mapu

Ubytování Třeboňsko - penzion U RadnicePenzion Třeboňsko - ubytování nedaleko TřeboněCyklisté vítání - penzion TřeboňskoPenzion U Radnice na FacebokuPensjonat U Hall
ČeskyEnglishDeutsch
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím
Penzion u Radnice v Lomnici nad Lužnicí hodnocení